A2311-0302-4401-CH,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 23-03-EN161
Valve A2311/0302/4401-CH DC
For more information follow this link:
Valve A2311/0302/4401-CH DC
Type of valve23Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat11DN150 150mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)373 m³/h
Housing03EN-JS1025 ductile iron
Sealing02FKM
Voltage type4DC
Solenoid power401500W
Protection class1IP65 (STD)
Valve optionCHnormally closed + EN161 - Gas EU type examination
System pressure0 - 4 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Mounting positionActuator in vertically or horizontal position
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1x solenoid 1500W pickup-/90W holding winding, M20x1,5