A2310-0301-5401-CH,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 23-03-EN161
Valve A2310/0301/5401-CH AC
For more information follow this link:
Valve A2310/0301/5401-CH AC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionA
Type of valve23Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat10DN125 125mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)232 m³/h
Housing03EN-JS1025 ductile iron
Sealing01NBR
Voltage type5AC
Solenoid power40900/70W
Protection class1IP65 (STD)
Valve optionCHnormally closed + EN161 - Gas EU type examination
System pressure0 - 4 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Mounting positionActuator in vertically or horizontal position
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 Solenoid | 900W pickup- | 70W holding winding | M20x1,5 |