A2306-0302-5401-CH,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 23-03-EN161
Valve A2306/0302/5401-CH AC
For more information follow this link:
Valve A2306/0302/5401-CH AC
Type of valve23Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat06DN50 50mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)38 m³/h
Housing03EN-JS1025 ductile iron
Sealing02FKM
Voltage type5AC
Solenoid power4090W
Protection class1IP65 (STD)
Valve optionCHnormally closed + EN161 - Gas EU type examination
System pressure0 - 4 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C