A2303-0302-1403-CH,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 23-03-EN161
Valve A2303/0302/1403-CH DC
For more information follow this link:
Valve A2303/0302/1403-CH DC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionA
Type of valve23Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat03DN25 25mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)9.3 m³/h
Housing03EN-JS1025 ductile iron
Sealing02FKM
Voltage type1DC
Solenoid power4040W
Protection class3Ex de IIC T5 Gb (Zone 1)
Valve optionCHnormally closed + EN161 - Gas EU type examination
System pressure0 - 1 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Mounting positionActuator in vertically or horizontal position
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1x solenoid 40W | EX de IIC T5 Gb (Zone 1) |