A2301-0302-0401-CH,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 23-03-EN161
Valve A2301/0302/0401-CH AC
For more information follow this link:
Valve A2301/0302/0401-CH AC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionA
Type of valve23Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat01DN15 15mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)5.4 m³/h
Housing03EN-JS1025 ductile iron
Sealing02FKM
Voltage type0AC
Solenoid power4040W
Protection class1IP65 (STD)
Valve optionCHnormally closed + EN161 - Gas EU type examination
System pressure0 - 10 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Mounting positionActuator in vertically or horizontal position
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1x solenoid IP54, 1x solenoid 40W | M20x1,5 | IP54