2-584-48-0826-3802-XX,
May 13, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series 2/584 - 046
Valve 2/584-48/0826/3802-XX AC
The solenoid valve Type 46 for high system pressures of up to 110bar has a pilot operated type of control. A minimum  pressure difference of 14,22psi (1 bar) is needed to ensure perfect function. Proven valve in special steel with a long service life and suitable for a high  switching rate.
For more information follow this link:
Valve 2/584-48/0826/3802-XX AC
Link Icon
Datasheet explicit
Version2/584-
Type of valveSeat Valve Electrically servo-assistent
Connection type, valve seat48G1/4 8mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)1 m³/h
Housing08AISI 316 Ti
Sealing26EPDM/PTFE
Voltage type3AC
Solenoid power8024W
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionXXnormally closed
System pressure1 - 110 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -30 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -30 °C to 40 °C
Mounting positionin any position
Specific use caseOpen system, Pressure difference Yes
Valve optionXXnormally closed
DescriptionValve closed when de‑energized
REACH-RoHS conformityREACH Yes | RoHS Yes
Net weight0.8 kg
Switching time (at 6 bar gas)On: 200 ms | Off: 400 ms