2-529-23-0815-4328-NG,
May 14, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series 2/529-0815
Valve 2/529-23/0815/4328-NG DC
For more information follow this link:
Valve 2/529-23/0815/4328-NG DC
Datasheet explicit
| Version | 2/529- | |
| Type of valve | Seat Valve Electrically servo-assistent | |
| Connection type, valve seat | 23 | G1/2 12mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 3.2 m³/h | |
| Housing | 08 | AISI 316 Ti |
| Sealing | 15 | PEEK/PCTFE-HP |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 32 | 23W |
| Protection class | 8 | Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1) |
| Valve option | NG | normally closed + NPT connection |
| Pressure rating | PN450 | |
| System pressure | 1 - 300 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -30 °C to 60 °C | |
| Temperature Environment | from -30 °C to 60 °C | |