1-041-22-1004-4272-NG-F,
May 14, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series 1/041-10-G
Valve 1/041-22/1004/4272-NG-F DC
The solenoid valve type 1/041 with threaded connection, is forced control type. The sealing element is a metal piston with a ring-shaped PTFE seat seal. The valve type is robust and suitable for high pressures up to 70 or 100 bar. In valves with forced control, the servo principle is coupled with direct actuation. Forced control valves combine the advantages of these types of control. The valves switch from 0 bar up to the maximum operating pressure and can be used where direct-acting valves are used.
For more information follow this link:
Connection type, valve seat22G3/8 13mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)
Housing10CW617N brass
Sealing04PTFE
Voltage type4DC
Solenoid power27100W
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionNG-Fnormally closed + NPT connection + free of Oil/grease + dry
Pressure ratingPN100
System pressure0 - 100 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -40 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -40 °C to 40 °C
Mounting position
Specific use caseClosed system (includes open system)
Not applicable
Leakage rateB - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]