1-041-22-1004-4242-NG,
May 14, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series 1/041-08-G
Valve 1/041-22/1004/4242-NG DC
The solenoid valve type 1/041 with threaded connection, is forced control type. The sealing element is a metal piston with a ring-shaped PTFE seat seal. The valve type is robust and suitable for high pressures up to 70 or 100 bar. In valves with forced control, the servo principle is coupled with direct actuation. Forced control valves combine the advantages of these types of control. The valves switch from 0 bar up to the maximum operating pressure and can be used where direct-acting valves are used.
For more information follow this link:
Valve 1/041-22/1004/4242-NG DC
Link Icon
Datasheet explicit
Version1/041-
Type of valveSeat Valve electrically force-controlled
Connection type, valve seat22G3/8 13mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)2.2 m³/h
Housing10CW617N brass
Sealing04PTFE
Voltage type4DC
Solenoid power2446W
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionNGnormally closed + NPT connection
Pressure ratingPN100
System pressure0 - 70 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -40 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -40 °C to 40 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 Solenoid .242 Steel K05124XX | terminal box M16x1,5 | 100% ED | IP65 | Cable clamping range 5 - 10mm | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.099.0xx |
DescriptionValve closed when de‑energized | Conical internal thread
Leakage rateB - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]